Starptautisko ērģeļmūzikas festivālu papildina “Fotomirkļi”

IzstādeXIV Starptautisko Liepājas ērģeļmūzikas festivālu ievada divas izstādes – bērnu zīmējumu bibliotēkā “Vecliepājas rūķis” un “Fotomirkļi”, kas skatāma kafejnīcā “Darbnīca”.

“Kafejnīca “Darbnīca” kļuvusi par pēdējo gadu starptautisko Liepājas ērģeļmūzikas festivālu tikšanās vietu jeb check point. Protams, tas ir tāpēc, ka lielākā daļa festivāla koncertu notiek tepat, pāri ielai – Liepājas Sv.Trīsvienības katedrālē. Šeit festivāla apmeklētāji pirms koncerta satiek savus draugus, apsēžas pie kafijas tases un noskaņojas koncertam. Savukārt pēc koncerta viņi nāk apspriest, pārdomāt un dalīties dzirdētajā un redzētajā. Taču tikpat liela nozīme ir arī brīnišķīgajai gaisotnei, kas valda “Darbnīcā”. Te ļaudis ikdienā nāk ne tikai iedzert kafiju, paēst, strādāt vai tieši otrādi – atpūsties no darba dienas steigas –, bet arī ļauties šās vietas radošajai atmosfērai pašā Liepājas centrā,” pārliecināta festivāla rīkotāja, biedrības “Via Cultura” vadītāja Dace Bluķe.

Izstāde “Fotomirkļi” ir fotogrāfiju izlase no pēdējo divu gadu ērģeļmūzikas festivālu spilgtākajiem mirkļiem. Izstādē skatāmi četru lielisku Liepājas fotogrāfu – Edgara Poheviča, Valtera Pelna, Līgas Evaldsones un Jāņa Vecbrāļa – darbi.

Fotogrāfi Edgars Pohevičs, Valters Pelns, Līga Evaldsone un Jānis Vecbrālis piedāvā apskatei savas labākās fotogrāfijas no iepriekšējo festivālu koncertiem, atgādinot, ka brīnišķīgo ērģeļmūziku iespējams tvert ne tikai sajūtās, atmiņā un dvēselē, bet arī nezūdošā veidā – fotogrāfijās. Fotogrāfija, notverot un iemūžinot mirkli, vēlāk spēj atgādināt par tik daudzveidīgajām festivāla norisēm.

Starptautiskais Liepājas ērģeļmūzikas festivāls ik gadu priecē liepājniekus un pilsētas viesus ar izcilu mūziku Liepājas Sv.Trīsvienības katedrālē. Pašvaldība sadarbībā ar pilsētas ērģelnieku Lotaru Džeriņu to iedibināja 2002.gadā ar mērķi pievērst uzmanību pilsētas lepnumam – Sv.Trīsvienības katedrāles vēsturiskajām baroka ērģelēm, kurām ir 131 reģistrs, 4 manuāļi un vairāk nekā 7000 stabuļu. Sākotnēji ērģeļu būvētājs Joahims 1758.gadā izgatavoja 36 reģistru ērģeles ar zvanu spēli, drīz pēc tam tika pasūtītas jaunas ērģeles, un 1774.gada 18.jūnijā Trīsvienības kases grāmatās atrodams ieraksts par 1600 florīnu izmaksu vienam no tā laika labākajiem ērģeļu būvētājiem Henriham Andreasam Konciusam. 1885.gadā ērģeles tika papildinātas līdz 131 reģistram. Kopš 1912.gada tās ir pasaulē lielākās vēsturiskās mehāniskās ērģeles, kuras saglabājušās savā sākotnējā izskatā un nav pārbūvētas.

Gadu gaitā festivāls ir attīstījies un mainījies – jau trešo gadu to rīko organizācija “Via Cultura” un tā norises vieta vairs nav tikai Liepājā, bet arī citās Kurzemes pilsētās un novados. Šā gada Starptautiskais Liepājas ērģeļmūzikas festivāls, pēc kārtas četrpadsmitais, notiks no 18.-25.septembrim ar septiņiem koncertiem Liepājā un Kuldīgā.

Plašāka informācija par festivālu pieejama interneta vietnē www.viacultura.lv, kā arī sociālajos portālos twitter.com/ViaCulturaLv, draugiem.lv/viacultura/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*